• رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی خبر داد؛
  • ثبت‌نام دومین دوره طرح ملی دستیار فناوری در اصفهان

  • ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
ثبت‌نام دومین دوره طرح ملی دستیار فناوری برای همه دانشجویان اصفهانی آغاز شد. این طرح می‌تواند مقدمه‌ای برای دریافت امریه سربازی توسط دانشجویان مشمول دوره سربازی اجباری پسر باشد.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، حمید مهدوی، رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی، درباره دومین دوره طرح دستیار فناوری اظهار کرد: ثبت‌نام اولیه این طرح از 6 خردادماه آغاز شده و تا 26 خردادماه نیز ادامه دارد. شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری می‌توانند با ثبت‌نام طرح خود در سامانه، آمادگی برای استخدام دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را اعلام کنند. در مرحله بعدی جلسات مصاحبه دانشجویان با شرکت‌ها برگزار و در صورت حصول نتیجه، قرارداد سه جانبه میان شرکت، دانشجو و پارک علم و فناوری منعقد خواهد شد.

وی افزود: مدت این طرح 300 ساعت کار طی 6 ماه (ماهانه 50 ساعت) است و برای شرکت‌ها هزینه‌ای ندارد. در مقابل دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بابت این مدت فعالیت خود به ترتیب یک، دو و سه میلیون تومان از سوی پارک علم و فناوری طرف قرارداد دریافت خواهند کرد. البته دانشجویان می‌توانند با توافق شرکت، به ازای کار بیشتر درآمد مازادی نیز کسب کنند. در پایان دوره نیز به دانشجو و شرکت فناور گواهی‌نامه حضور در دوره داده خواهد شد. این طرح بسیار ساده دیده شده و هیچ تعهد مالی برای شرکت‌ها ندارد.

رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی خاطرنشان کرد: دانشجویان شرکت‌کننده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باید نیمی از مسیر تحصیل خود را طی کرده باشند و به ترتیب در نیم سال ششم، دوم و چهارم تحصیل خود باشند. این طرح شرط سنی و جنسیتی ندارد اما دانشگاه محصل تحصیل دانشجویان باید شرایط آن‌ها را تأیید کند. دانشجویان پس از پایان یک دوره فعالیت می‌توانند در قالب همین طرح، فعالیت خود را با شرکت یا شرکت دیگری تمدید کنند و محدودیتی در این خصوص دیده نشده است.

مهدوی ادامه داد: مزیت حضور در این طرح برای شرکت‌ها، استفاده از نیروهای جوان و به‌روز دانشگاهی پروژه‌های فناورانه است. به بیان دیگر از آنجا که پس از احراز شرایط لازم علمی و مهارتی دانشجویان توسط شرکت، امکان جذب آن‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور وجود دارد، این طرح مقدمه‌ای برای تأمین نیروی انسانی این شرکت‌ها محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: شرکت در این طرح برای دانشجویان هم امکان کسب تجربه در محیط کسب‌وکار واقعی و فعالیت در زیست‌بوم فناوری و نوآوری را فراهم می‌کند. به علاوه میزان تعهد ساعتی برای دانشجویان به نوعی است که می‌توانند در کنار سایر فعالیت‌های خود به این مورد نیز بپردازند. همچنین باید توجه داشت که این طرح می‌تواند زمینه‌ساز طرح امریه سربازی برای دانشجویان پسر باشد.

رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی با اشاره به برگزاری اولین دوره این طرح گفت: در دوره اول، دانشجویان هر استان صرفاً در شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری همان استان امکان جذب داشتند در حالی که در دوره دوم این محدودیت برداشته شده و دانشجویان می‌توانند در شرکت‌های مستقر در تمامی پارک‌های علم و فناوری کشور ثبت‌نام کنند. بر این اساس با توجه به تعداد قابل تأمل شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، فرصت خوبی برای دانشجویان سراسر کشور به ویژه دانشجویان اصفهانی دانشگاه‌های سراسری فراهم شده است.

گفتنی است این طرح بر اساس هدایت هدفمند آموزه‌های دانشجویان و نه فارغ‌التحصیلان، در راستای استفاده کاربردی و کسب تجربه عملی جهت شکل‌گیری دانشگاه جامعه محور، پاسخگو و کارآفرین و ایجاد انگیزه و حس امید و نشاط و القای تفکر آموزش پویا در دانشجویان و با هدف تربیت نیروی متخصص تنظیم و برنامه‌ریزی شده است. شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در هفته پژوهش سال 1401، به دلیل جذب بیشترین دانشجو (110 دانشجو از مجموع 435 دانشجوی ثبت نامی) از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تقدیر قرار گرفت.

تعداد بازدید : ۸۴۲      تاریخ: 1402/03/15

ثبت نظر

جهت ارسال نظر لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید

captcha
ثبت نظر

نظرات کاربران

درحال حاضر کامنتی ثبت نشده است.

اخبار سایت