• افتتاح تصفیه خانه پساب فاضلاب شهرضا

  • ۰۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۳
پکیج تصفیه خانه پساب شهرضا به ظرفیت 3500 مترمکعب در شبانه روز، با حضور مسوولان شهرستان شهرضا و نیز معاون هماهنگی امور اقتصادی در چهل و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گشایش یافت.

پکیج تصفیه تکمیلی پساب شهرضا به ظرفیت 3500 مترمکعب در روز که عملیات اجرایی آن در اسفندماه سال 99 آغاز شد با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد ریال توسط شرکت مهندسی کاشفان نیلفام به بهره برداری رسید.

با توجه به کمبود منابع آب، تصفیه خانه پساب شهرضا با هدف تامین آب پایدار برای فضاهای سبز این شهر و استفاده حداقل از منابع آب زیرزمینی، توسط کارشناسان شرکت دانش بنیان کاشفان نیل فام احداث شد.

 با راه اندازی این تصفیه خانه و پکیج تصفیه فاضلاب نیلفام، دیگر نیازی به تامین آب از شبکه آب آشامیدنی شهرضا برای آبیاری فضای سبز این شهر نیست. همچنین حجم بالای لجن و جلبک در پساب‌های خروجی از تصفیه خانه‌های موجود شهری از بزرگترین معضلات استفاده مجدد از پساب می‌باشد که باعث گرفتگی شبکه آبیاری قطره ای فضای سبز می شود. علاوه بر آن رنگ و بوی پساب‌های موجود در حد استاندارد نیست. لذا جهت استفاده از پساب تصفیه خانه ها جهت آبیاری باید در ابتدا از روش های تکمیلی، جهت استفاده مجدد از پساب استفاده شود.

شناور سازی با هوای محلول یکی از پروسه های مهم تصفیه تکمیلی پساب می باشد که باعث زلال شدن پساب به علت حذف انواع آلاینده های معلق از آن مانند جلبک و ذرات کلوئیدی می شود. ایده اصلی در این روش شناورکردن ذرات دارای وزن مخصوص بیشتر از آب است. در اصل هدف از پکیج شناورسازی DAFجداسازی ذرات جامد معلق، ذرات کلوئیدی و ذرات بسیار کوچک جلبک از پساب است.

ذرات جامد معلق به خاطر دارا بودن بار الکتریکی و اندازه بسیار کوچکشان همواره دارای حرکت نامنظم بوده و به خودی خود از جریان فاضلاب جدا نمی شوند. ذرات ریز جلبک به دلیل ابعاد بسیار کوچکشان به مدت زمان زیادی احتیاج دارند تا با توجه به دانسیته، شناور و یا ته نشین شوند. در نتیجه برای تسریع در عملیات جداسازی این ذرات از پکیج شناورسازی و بعضاً همراه با تزریق مواد شیمیایی استفاده می گردد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که دارای راندمان و عملکرد بهینه باشد و توانایی حذف مواد معلق را در دامنه وسیعی از غلظت ها داشته باشد. 

ایده استفاده از سیستم های شناورسازی به کمک هوای فشرده جهت حذف لجن و جلبک از پساب توسط شرکت دانش بنیان کاشفان نیل فام ارائه شد. مشابه این سیستم به ظرفیت 6500 مترمکعب در شهرداری فولادشهر و در سال 1397 افتتاح و به بهره برداری رسید و هم اکنون بخش عمده ای آب فضای سبز توسط این دستگاه تامین می‌شود.

شرکت مهندسی کاشفان نیلفام که از شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، فعالیت تخصصی خود را در قالب طراحی و ساخت تصفیه خانه های آب و فاضلاب صنعتی و بهداشتی آغاز کرده است. این شرکت موفق به ثبت اختراعات مرتبط با صنعت آب و فاضلاب از جمله ساخت پکیج های نوین تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش رشد تلفیقی، آکنه معلق نیلفام مورد استفاده در تصفیه خانه های آب و فاضلاب و همچنین پکیج های نوین تصفیه تکمیلی شده است.

پکیج تصفیه فاضلاب نیلفام در واقع یک تصفیه خانه کامل با تمام واحدهای فرآیندی در ابعاد کوچک است که فاضلاب و یا پساب ورودی را تصفیه می کند و هر گونه آلودگی درون آن را از بین می برد. این پکیج ها به گونه‌ای طراحی شده است که پسابِ آنها قابلیت رسیدن به استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست را داراست و آن را برای استفاده مجدد در آبیاری فضای سبز آماده می‌کند. از جمله مزایای این پکیج‌ها اشغال فضای کم، راندمان و بازدهی بالا، عدم انتشار بوی بد و نامطبوع در محیط، دارای استهلاک پایین و قیمت مقرون به صرفه است. شاید یکی از بزرگترین مزیت های آن حفظ منابع آب و جلوگیری از هدر رفتن آن باشد.

تعداد بازدید : ۴۱۹      تاریخ: 1400/11/23

ثبت نظر

جهت ارسال نظر لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید

captcha
ثبت نظر

نظرات کاربران

درحال حاضر کامنتی ثبت نشده است.

اخبار سایت