ENGLISH
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۶ ارديبهشت


/جشنواره دوازدهم/

جشنواره ملي شيخ بهايي، وصلت سرمايه گذار و سرمايه پذير

جشنواره ملي شيخ بهايي، وصلت سرمايه گذار و سرمايه پذير

دوازدهمين جشنواره ملي فن آفريني شيخ بهايي در حالي در مهمانسراي عباسي (تالار عباسي) با تكاپو و تلاش‌هاي مسئولان شهرك علمي تحقيقاتي اصفهان در حال برگزاري است كه با بيستمين سالگرد تأسيس شهرك علمي تحقيقاتي اصفهان، دومين المپياد ملي كسب و كار دانشجويي و تجديد توافق نامه منطقه‌اي توسعه پارك‌ها و مراكز رشد با يونسكو از لحاظ زماني قرين شده است.

به گزارش روابط عمومي شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان، خبرگزاري ايسنا منطقه اصفهان نوشت: با برگزاري افتتاحيه و سخنراني وزيرعلوم تحقيقات و فناوري، وارد مرحله و وقايع جديد ديگري در جشنواره شيخ بهايي مي‌شويم. فضايي تحت عنوان نشا (نقطه شروع ارتباط) كه فضاي مذاكره بين سرمايه گذاران و سازمان‌هاي بزرگ از يك سو و فن آفرينان و صاحبان فرصت‌هاي سرمايه گذاري كه نيازمند سرمايه، مشاركت يا حمايت‌هايي در زمينه توزيع كالا هستند از سوي ديگر، ايجاد شده است.

شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان طلايه دار فعاليت نشا در ايران است. تا ايده پردازان و فن آفرينان سراسر كشور بتوانند با اين فرصت به ارائه دانش خود و جذب سرمايه گذاران بپردازند و براي رساندن طرح‌هاي علمي به ثروت، چيزي كه تحت عنوان اقتصاد دانش بنيان نام گرفته و به گفته وزير علوم تحقيقات و فناوري در افتتاحيه وجهي از اقتصاد پايدار است، دست يابند.

زماني كه سرمايه گذاران و فن آفرينان در حال مذاكره هستند، در سوي ديگر جشنواره قرار است 30 نفر از محققان و ايده پردازان، ايده‌هاي خود را در حضور چهار داور متخصص، سرمايه گذاران خارجي و داخلي، به مدت 4 دقيقه ارائه دهند، اتفاقي كه در دنيا مرسوم و در 3 دقيقه انجام مي‌شود. بعد از آن در مدت 2 دقيقه به سؤالات داوران پاسخ دهند و در اين زمان كوتاه بتوانند سرمايه گذار جذب كنند.

طرح اول با عنوان "توليد فيبر خوراكي از هسته خرما" با بيان مزيت‌هاي اين محصول كه از افزايش وزن جلوگيري مي‌كند و با توليد آن در داخل كشور نيازي به وارد كردن آن نيست، ارائه مي‌شود. استفاده از ضايعات كشاورزي، اشتغال زايي براي روستاييان از ديگر ويژگي‌هاي اين طرح است.

طرح بعدي كه در زمينه ارائه خدمات آنلاين به مصرف كننده است كه با عنوان "نظر بازار بسته آنلاين تحقيقات بازار" ارائه مي‌شود. همچنين در ادامه "توليد پودر با خواص پروبيوتيك با سويه خاص"، " ساخت سيمان سبز با استفاده از سرباره‌هاي آهن گدازي با مقاومت در شرايط خورنده"، "سامانه گردشگري منطبق با فناوري واقعيت افزوده"، " توليد مالچ‌هاي زيست سازگار و زيست تخريب پذير پليمري"، " برداشت رباتيك و بسته بندي مكانيزه زعفران"، "ساخت پروتز دوجزئي براي ترميم شكستگي استخوان"، "توليد جنين منجمد تعيين جنسيت شده گاو" و "كاربرد گياهان دارويي رنگ زا روي منسوجات پنبه‌اي" از طرح‌هايي است كه به ترتيب ارائه و توسط داوران به پرسش و پاسخ گذاشته مي‌شود.

دكتر عنايتي مدير عامل شركت GATE در جمع حاضر در خصوص راه كارهاي جذب سرمايه و چالش‌هايي كه در اين زمينه وجود دارد، مي‌گويد: جذب سرمايه يك وصلت ميان سرمايه گذار و سرمايه پذير است. براي موفقيت در جذب سرمايه گذار بايد به نگرش سرمايه گذار توجه كرد. كل بررسي‌هاي يك سرمايه گذار چيزي جز معادلات سود وزيان و ارزيابي ريسك‌ها و پاداش‌ها نيست.

وي با بيان اينكه نبايد سرمايه گذار داخلي و خارجي را از هم تفكيك كرد به اين دليل كه دنيا يك دهكده جهاني شده است، مي‌افزايد: سرمايه گذاران خارجي و داخلي به تك تك ريسك‌هاي موجود توجه مي‌كنند خواه اين ريسك‌ها در داخل از كشور يا خارج باشد. قوام و ثبات سياسي، عملكرد دولت و تأثير آن بر مسائل سياسي در مقوله ريسك‌هاي سياسي جاي مي‌گيرد كه شرايط سرمايه گذاري را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

عنايتي با اشاره به دسته ديگر ريسك‌ها كه اقتصادي است، توضيح مي‌دهد: تورم بازار، وابستگي‌هاي اقتصاد به صنايع و سيستم بانكي از ريسك‌هاي اقتصادي است. علاوه بر اين ريكس هاي فرهنگ تجاري محيط از اهميت برخودار است. شفافيت امور تجاري در كشور كه متاسفانه در اين قسمت خوب عمل نكرديم مواردي است كه كسب و كار را جهت مي‌دهد و براي سرمايه گذار مهم است. حتي پيگيري حكم‌ها و روند قضايي و اداري و اجرايي شدن قوانين كشور براي يك سرمايه گذار از مواردي است كه بر تصميم او تأثير مي‌گذارد.

عضو انستيتو حسابرسان خبره امريكا با بيان اينكه حدود 85 درصد از شركت‌هاي نوپا در امريكا و كانادا محكوم به شكست هستند، مي‌گويد: تعداد سرمايه گذاران كم و تعداد صاحبان ايده كسب و كار زياد است اين باعث ايجاد فضاي رقابتي شده است. سرمايه گذاران محتاطانه عمل مي‌كنند تا سرمايه خود را از دست ندهند. سرمايه گذاران حرفه‌اي با شاخص‌هايي كه دارند صاحبان ايده كسب كار را غربال مي‌كنند. زمان برايشان حكم پول را دارد، و معتقدند آن ايده‌اي كه زمان بر است پول را قفل مي‌كند.

به گزارش ايسنا، سرمايه گذاران به فكر از دست نرفتن سرمايه خود و سرمايه پذيران به فكر عملياتي كردن طرح‌هاي خود هستند. در اين ميان هستند طرح هايي كه در كنار سود شخصي به فكر اشتغال زايي و ارتقا سطح زندگي نيازمندان هستند و قرار است بعد ظهر امروز (جمعه) رويداد ديگري تحت عنوان شانزدهمين رويداد ايده شو با موضوع كسب و كارهاي اجتماعي مرتبط با بهبود شرايط اجتماعي شهروندان و ارتقا سطح معيشت افراد خاص در دوازدهمين جشنواره ملي فن آفريني شيخ بهايي برگزار شود.

 


/انتهای پیام

تعداد بازدید: 1342     تاریخ: 1395/02/25
لینک های مرتبط
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
 صندوق پستی  666-84155  کد پستی: 8415683111
تلفن: 33865355-031            فکس: 33862355-031
       
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می باشد

پشتیبانی

Powered by DorsaPortal